Широко поширеним захворюванням є головні болі, з якими стикається кожна людина хоча б один раз у своєму житті. Цей стан здатен знизити продуктивність, порушити плани та значно погіршити якість існування. У певних ситуаціях біль у голові може вказувати на серйозні захворювання, що потребують втручання лікаря.
У цій публікації ми детально розглянемо причини і типи головного болю, обговоримо роль способу життя в його виникненні. Ми також розповімо про те, коли варто звернутися до невролога для більш спеціалізованої допомоги і що робити, коли болить голова, включно з медикаментозними методами та народними засобами.
Однак, будь ласка, пам'ятайте, що інформаційна стаття не може замінити консультацію у кваліфікованого фахівця. У разі серйозних або регулярних проблем із головним болем ми наполегливо рекомендуємо записатися на прийом до лікаря, щоб він встановив точний діагноз і призначив правильне лікування.
Головний біль: визначення та механізм виникнення недуги
Почнемо з визначення головного болю:
Головний біль (наукова назва - цефалгія) - це відчуття тиску, дискомфорту, пульсації в різних ділянках голови, таких як лоб, скроні, потилиця і шия.
Механізм виникнення цефалгії нерідко пов'язують зі стисненням або подразненням нервових закінчень у певних ділянках голови. Це відбувається через різноманітні чинники, такі як запальні реакції, порушення кровотоку, судинна патологія, напруження певних м'язів, травматизацію черепа чи дисбаланс нейрохімічних речовин.
У людей усіх вікових категорій людей виникають головні болі, і варто зауважити, що у жінок частіше проявляється схильність до цього захворювання.
Для повного розуміння природи цефалгії, необхідно вивчити її причини та різноманітні форми прояву, про що ми детально розповімо далі.
Причини, види та характеристики головного болю
Головний біль може виступати як самостійне захворювання або ж проявлятися в рамках різних патологій, сигналізуючи про інші зміни в організмі людини.
Згідно з медичною класифікацією, головні болі поділяють на первинні та вторинні.
Первинні головні болі виникають незалежно від інших захворювань і являють собою самостійну проблему. До них належать:
- головний біль напруженого типу,
- кластерний головний біль,
- мігрень.
Вторинні болі в голові, навпаки, виникають унаслідок різних проблем організму, серед яких:
- підвищений внутрішньочерепний тиск,
- синусит,
- менінгіт,
- патології роботи серцево-судинної системи,
- захворювання хребта,
- високий рівень стресу,
- надмірна перевтома,
- травматизація зони голови,
- дегідратація (зневоднення),
- глаукома.
Характеристики болю в голові:
- Характер: біль може бути пульсуючим, стискаючим, пронизливим, пекучим, колючим тощо. Характер відчуттів допомагає лікарю виявити ймовірну причину.
- Локалізація: больовий синдром може охоплювати весь простір голови або зосереджуватися в конкретних точках: на потилиці, біля скронь, у лобовій частці, у шийному відділі тощо. Деякі види цефалгії, зокрема мігрень, зазвичай концентруються в одній половині голови.
- Ступінь вираженості (інтенсивність): сила дискомфорту може змінюватися від ледь відчутної до вкрай високої, практично нестерпної.
- Тривалість: відчуття болю здатне бути перехідним (епізодичним), так і бути присутнім протягом тривалого часу (хронічним).
- Супутні симптоми: крім безпосереднього відчуття болю, може проявитися додаткова симптоматика - запаморочення, блювота, нудота, чутливість до світла або звуку та інше. Наявність цих супутніх проявів також важлива для точної діагностики.
Існує кілька переважаючих типів цефалгії, які безпосередньо корелюють із причинами їхньої появи.
Болі напруженого типу являють собою ті, що найчастіше діагностуються у пацієнтів. Вони проявляються помірними або помірно-важкими болями, що давлять, у лобовій зоні, на потилиці або біля скронь, нерідко спостерігається відчуття повного стискання всього черепа. Як правило, вони не є надто сильними і спричинені денним перенапруженням шийних і спинних м'язів, особливо якщо довго перебувати в одній позі. Крім того, цей тип цефалгії може розвинутися від неправильної постави, перевтоми, сильного стресу, тривалої роботи перед комп'ютером або читанням.
Мігрень являє собою хронічну неврологічну хворобу, яка проявляється у вигляді нападів інтенсивного, пульсуючого або колючого болю. Він зазвичай локалізується з одного боку голови, але здатен переходити з однієї половини на іншу. Мігрень може не відпускати людину кілька годин і навіть днів. Крім сильного болю в голові, відзначаються додаткові симптоми, які називаються аурою (передвісником). Серед них різні види сенсорних або візуальних порушень, (чутливість до шуму і світла - фонофобія і фотофобія), а також блювота і нудота.
Кластерні болі - це дуже рідкісний тип цефалгії, але дуже різкий та інтенсивний. Цей вид головного болю характеризується вкрай сильним больовим синдромом у скроневій зоні або навколо одного ока. Напади зазвичай виникають серіями або періодами, і циклічно повторюються протягом 2-4 тижнів або розтягуються на місяці, а потім можуть зникнути дуже надовго.
Давайте розглянемо різні причини, що спричиняють головний біль:
Перевтома |
Неправильний режим сну або надмірна втома часто стають причиною цефалгії. Відсутність належного відпочинку негативно впливає на належне функціонування нервової системи, що тягне за собою напружені болі в ділянці голови. |
Психоемоційні напруження та стрес |
Емоційні переживання, тривога або депресія призводять до м'язового напруження і судинних змін, які й провокують періодичний біль у зоні скронь і лобової частини голови. |
Харчові тригери та деякі напої |
Алкоголь, кофеїн, нітрати (що трапляються в деяких сирах або ковбасі), і деяка їжа, що містить тираміни (наприклад, шоколад і банани), спричиняють хворобливі напади у чутливих до цієї їжі людей. |
Відмова від кофеїну та медикаментів |
Різке зменшення споживання кофеїну або припинення прийому звичних ліків здатне спровокувати розвиток "абстинентного головного болю". |
Зневоднення |
Дегідратація відбувається внаслідок нестачі води в організмі і зазвичай спричиняє м'яку або помірну інтенсивність, що посилюється під час рухів голови. |
Травми |
Забиття, контузії та струси мозку - одні з головних причин виникнення цефалгії. |
Судинні патології |
Зміни в судинах мозку (їх звуження або розширення) провокують розвиток мігрені. |
Вірусні інфекції та грип |
Вірусні інфекції, включно зі звичайною застудою та грипом, можуть стати причиною болю в голові через сильний жар і наявність запалення в тілі. |
Синусит |
Запалення синусів у ділянці обличчя і черепа, здатне проявлятися також у вигляді гострого болю в голові, особливо під час нахилу і повороту голови. |
Артеріїт тимчасової артерії |
Це запальне захворювання судин, що спричиняє гострі больові напади в районі вилиць і скронь. |
Мігрень |
Дослідження причин мігрені все ще тривають, але до них відносять генетичні чинники, зміни в судинній системі та нейрохімічні процеси в мозку. |
Кластерний головний біль |
Причини кластерного болю, як і у випадку з мігренню, до кінця не вивчені, але вважається, що він спричинений дисбалансом хімічних речовин у головному мозку. |
Гормональні зміни |
У представниць прекрасної половини людства головний біль може бути спровокований гормональними коливаннями під час менструального циклу, перименопаузи або вагітності. |
Вплив способу життя на виникнення головного болю
Вплив способу життя на загальний стан здоров'я складно переоцінити, і головні болі тут не виняток. Багато аспектів нашого повсякденного життя здатні підвищити ризик розвитку цієї недуги або посилити вже наявний стан.
Неправильне харчування, надмірне вживання алкоголю, кофеїну та куріння негативно впливають на судини, сприяючи виникненню мігрені. Стрес та інші психоемоційні розлади також здатні стати каталізаторами цефалгії. Не варто виключати з цього списку нестачу фізичної активності, неправильний режим сну і надмірно тривалий час перебування перед смартфоном, комп'ютером і телевізором - все це здатне провокувати розвиток больового синдрому.
Серце і хребет: зв'язок із болями в голові
Важливість взаємозв'язку між серцево-судинною системою, хребтом і мозком не можна недооцінювати. Хоча ці системи належать до різних органів, зміни в одній із них здатні порушити кровообіг у мозку та спричинити головний біль.
Гіпертонія може спровокувати мігрень за рахунок впливу на судини мозку.
Серцеві захворювання є причиною недостатнього кровопостачання мозку, проявляючись у вигляді головного болю і запаморочення.
Шийний остеохондроз, спричинений дегенеративними змінами в хребті, здатний призвести до напруження в голові, тому часто болить голова зверху.
Грудний остеохондроз також здатний викликати дискомфорт у голові за рахунок впливу на кровопостачання мозку.
Головний біль після травм і хвороб: як упоратися
Травми голови є джерелом різноманітних больових відчуттів. Так, удари, контузії мозку або травми черепа здатні спричинити гострий біль, запаморочення і нудоту. У цьому контексті вкрай важливо якомога швидше пройти обстеження у лікаря для визначення точної діагностики та оцінки ступеня травми. Це потрібно для призначення відповідної терапії та запобігання можливим посттравматичним ускладненням.
Коли слід звернутися до лікаря з приводу головного болю
Якщо у вас постійно болить голова, вона почала боліти сильніше або довше, ніж зазвичай, слід записатися на прийом до невролога - лікаря, який займається діагностикою та лікуванням нервових розладів. У разі, якщо крім головного болю у вас порушений зір, є блювота, ви відчуваєте тремор або оніміння в кінцівках, все це може бути симптоматикою серйозних захворювань, таких як інсульт або пухлина в мозку. Також слід звернутися до лікаря після травми голови і в разі, коли сильно болить голова, а таблетки не допомагають.
Перша допомога під час нападу головного болю
Головний біль може з'явитися дуже раптово, і в цей момент слід знати, які дії слід зробити для полегшення больового синдрому.
- Прийміть знеболювальний засіб. Ліки, у складі яких є аспірин, ібупрофен або ацетамінофен, ефективні в боротьбі з болем. Але до прийому медикаментозних препаратів варто ставитися з особливою обережністю, суворо дотримуйтеся інструкції та не перевищуйте зазначених доз.
- Забезпечте собі спокійне середовище. Гучний шум і яскраве освітлення слугують дратівливими тригерами, тому постарайтеся відпочити в тихій, темній кімнаті, яка добре провітрюється.
- Використовуйте холодні й теплі компреси. Прикладання холодного компресу до потиличної або лобової ділянки голови здатне полегшити інтенсивний біль. Якщо ж напад цефалгії спричинений перенапруженням, тоді варто накласти теплий компрес або прийняти гарячий розслаблювальний душ.
- Проведіть легкий масаж. Легке масажування скроневої, лобової або шийної ділянки круговими рухами допоможе зняти напругу в м'язах і знизить дискомфорт.
Що робити якщо болить голова в домашніх умовах
Перш ніж діставати пігулки зі своєї аптечки, варто спробувати низку домашніх способів для полегшення больового синдрому. Нижче наведено кілька рекомендацій, що робити, якщо болить голова в домашніх умовах:
- Відпочинок: постарайтеся розслабитися і відпочити, особливо після напруженого робочого дня.
- Компрес: теплий компрес, що накладається на потилицю або шию, допомагає знизити напругу і сприяє розслабленню м'язів. Водночас холодний компрес на лобі або скронях може полегшити запалення і зменшити силу болю.
- Техніки розслаблення і масаж: способи релаксації (медитація, практика йоги, гарячий душ) у комбінації з масажем шиї та голови можуть сприяти полегшенню напруження, поліпшенню кровотоку і зниженню інтенсивності болю.
- Трав'яні чаї та ароматерапія: деякі трав'яні чаї, наприклад із м'яти, мають заспокійливу дію і здатні зняти сильний спазм у голові. Ароматерапія з використанням ефірних олій тієї ж м'яти або лаванди й евкаліпта здатна також знизити гостроту больових симптомів.
Діагностика та обстеження при головному болю
Визначення джерела і найбільш підходящого методу лікування при цефалгії - головна складова діагностики та медичного обстеження. Лікарі використовують різні методики діагностування пацієнтів:
- Медичний огляд і аналіз анамнезу. Перший етап у діагностуванні цефалгії - це бесіда з пацієнтом про характер больових відчуттів, їхню частоту та додаткову симптоматику. Фізичний огляд дає змогу лікарю виявити наявність інших симптомів, оцінити стан нервової системи та виявити всі можливі аномалії, які й провокують виникнення дискомфорту.
- Аналізи крові. Лабораторні аналізи призначають для виявлення можливих запальних або інфекційних станів, а також для визначення гормонального стану пацієнта та інших біохімічних індикаторів.
- МРТ і КТ. Магнітно-резонансна томографія та комп'ютерна томографія визначають структурні зміни в мозку людини: запальні реакції, крововиливи, інсульти та новоутворення.
- Електроенцефалографія (ЕЕГ). Деякі види цефалгії, наприклад, кластерний біль і мігрень, пов'язані зі змінами в електричній активності мозку. Електрофізіологічні тести записують цю активність, щоб виявити епілептичні порушення.
Лікування головного болю залежно від типу
Терапія в разі цефалгії спрямована на усунення причин і симптомів, а також запобігання їх повторенню.
Мігрень контролюється за допомогою триптанів і ерготаміну, болі напруженого типу полегшуються анальгетиками і спеціальними вправами для розслаблення.
Кластерні болі купірують кальцієвими антагоністами або глюкокортикоїдами.
Болі, викликані гормональними коливаннями, контролюються гормональною терапією.
Запалення синусів потребує деконгестантів і протизапальних засобів.
Методи терапії завжди підбираються персонально.
Головний біль під час вагітності
Вагітні жінки часто скаржаться на болі в голові. Це пояснюється дуже серйозними гормональними змінами та фізіологічною перебудовою жіночого організму, особливо помітними в першому триместрі. Щоб полегшити цей стан, майбутнім мамам радиться проводити більше часу на свіжому повітрі, забезпечувати собі повноцінний відпочинок і якісний сон. За необхідності можна робити масаж ділянки шиї та попереку, а також використовувати холодні або теплі компреси.
Часті запитання про головний біль та його лікування
- Через що може боліти голова після роботи за комп'ютером?
Часті болі в різних ділянках голови можуть виникати через напруження м'язів шиї та очей, і від зосередженого погляду на монітор. Регулярні перерви, вправи для очей і шиї, а також правильна організація робочого місця допоможуть запобігти цій проблемі.
- Чи може боліти голова від зміни погоди?
Так, зміни погоди, особливо різкі стрибки температури або атмосферного тиску, можуть стати тригерами для головного болю в метеочутливих людей.
- Які ліки випити, щоб перестала боліти голова?
Для полегшення головного болю застосовують різні ліки. Для мігрені часто застосовують триптани, а для напруженого головного болю - анальгетики та препарати на основі парацетамолу. Однак самолікування може бути небезпечним, і рекомендується отримати консультацію в медичного фахівця.
Список літератури:
Комолдінов О.Р., Бобокулов А.У., Рахімжонов С.С. Мігрень: профілактика і лікування // Медицина. Соціологія. Філософія. Прикладні дослідження, 2020.
Новий терапевтичний довідник. Клінічні рекомендації/ Денисов И.Н., Мухин Н.А., Чучалин А.Г. - 2005.
Салпагарова Ф.Б., Мехтієва Е.Т. Первинні головні болі / Міжнародний студентський науковий вісник, №4 (частина 1). 2018.
Headache Classification Committee of the International Headache Society (IHS). The International Classification of Headache Disorders, 3rd edition (beta version) // Cephalalgia. 2013.
Cashman E.C., Smyth D. Первинні синдроми головного болю та синусовий головний біль: підхід до діагностики та менеджменту // Auris. Nasus Larynx. 2012.
Сергєєв А.В. Головний біль напруги: сучасний стан проблеми // Регулярні випуски "РМЖ", №22. 2014. посилання
Кандиба Д.В. Клінічні рекомендації з діагностики, лікування та профілактики головного болю в практиці сімейного лікаря // Російський сімейний лікар, 2015.
Психосоматичні захворювання: повний довідник / Єлісєєв Ю.Ю. - 2003.
Стоіменов Й.А., Стоіменова М.Й., Коєва П.Й. та ін. Психіатричний енциклопедичний словник. - К.: "МАУП", 2003. -
С. 572
Вибрані питання гастроентерології: навчальний посібник / Мосіна Л.М., Усанова А.А. та ін. - 2009.
Аведісова А.С. Особливості психофармакотерапії хворих із прикордонними психічними розладами / Психіатрія і психофармакотерапія. - 2003. - Т. 5, № 3.
Смулевич А. Б., Іванов С. В. Терапія психосоматичних розладів. Клінічні ефекти Еглонілу (сульпіриду) // Психіатрія і психофармакотер. 2000. № 3.
Плотнікова О.Ю., Селедцов А.М., Шамрай М.А. Психосоматичні аспекти в гастроентерології // Медичний науково-практичний портал "Лечащий Врач", 2012.